ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-2

12088285_782947401814007_7564173926481284279_n

Μετά από ένα αγώνα που διήρκησε 3 ώρες και με πολλές εναλλαγές στο σκορ και στα σετ (ειδικά στο τάι  μπρέικ) ο Παμβοχαϊκός νίκησε με 3-2 τον Παναθηναϊκό στο Βραχάτι για τον πρώτο γύρο του Λιγκ Καπ,  και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η νίκη της ομάδας μας  έχει μεγάλη σημασία αν αναλογιστεί κανείς ότι αγωνίστηκε χωρίς τον Βραζιλιάνο διαγώνιο Κάιο , αλλά και τον ακραίο μας  Δ . Ωρολογά που για προληπτικούς λόγους δεν χρησιμοποιήθηκε  καθώς και τον Καναδό κεντρικό Daniel jansen van doorn ,που ακόμα έχει υποχρεώσεις με την εθνική ομάδα του Καναδά .

Έτσι διαγώνιος πέρασε ο Ροντρίγκο , που έπαιξε και για τον kaio  αλλά και για τον εαυτό  του και πέτυχε 38 πόντους( με 34 /67 επιθέσεις 2 μπλοκ 2 άσσους)  ενώ  πέρασε ακραίος ο Νικήτας Εφραιμίδης  που ξεχώρισε στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού ,μαζί με τον αλλό ακραίο Καναδό Daniel groenveld, και λίμπερο έπαιξε ο Βαρδής.

12118838_782947395147341_4456221075936808400_n

Ο  Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη , και τα χαμένα σέρβις της ομάδας μας (κάτι  πρέπει να γίνει όμως με τα χαμένα σέρβις )και έφτασε άνετα στη κατάκτηση του πρώτου σετ με  15-25.

Στο δεύτερο σετ ισορρόπησε η ομάδα μας αλλά  χρειάστηκε να φτάσουμε στα «πέναλτι» για να το κατακτήσουμε το σετ με 28- 26 .

Στο τρίτο πάλι ο Παναθηναϊκός , με μπροστάρηδες τους κεντρικούς του αλλά και τους ακραίους του πήρε το τρίτο σετ με 21-25.

Στο τέταρτο σέτ  ο Παμβοχαϊκός με πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση ,αλλά και φοβερές άμυνες και υποδοχή ,το πήρε ευκολά 25-19.

Η μεγάλη μάχη έγινε  στο τάι μπρέικ όπου ο Παναθηναϊκός απώλεσε προβάδισμα 12-9. Ο Παμβοχαϊκός με σερί 4-0 πέρασε μπροστά, έφτασε πρώτος σε ματς μπολ (14-13). Από 17-16 πέρασαν μπροστά οι «πράσινοι» μέχρι και το 23-22.

Ο Ροντρίγκο ισοφάρισε 23-23, οι Παπαδόπουλος, Εφραιμίδης έκαναν μπλοκ για το 24-23 και τον αγώνα τελείωσε με «κόντρα» επίθεση ο Ροντρίγκο για το 25-23 και το 3-2 σετ.

Ο Παμβοχαϊκός πέρασε στη Β΄φάση της διοργάνωσης και θα περιμένει το νικητή της αναμέτρησης Ηρακλής – Λαμία που έχει αναβληθεί για να παίξει την πρόκριση στο φάιναλ-4 της Σύρου.

Σε αυτό το σημείο να σταθούμε στην ικανοποιητική προσέλευση του Κόσμου ,αλλά και στα πολλά  μικρά παιδία που ήρθαν με τούς γονείς τους στο γήπεδο.

*****Να σημειώσουμε τα πολλά λάθη του διαιτητή Γεωργουλέα  αλλά και του επόπτη Κούγια ,τα περισσότερά εις βάρος του Παμβοχαϊκού.

Τα σετ:3-2(15-25, 28-26, 21-25, 25-19, 25-23)

Κατηγορίες:ΑΘΛΗΤΙΚΑ